Celem zapewnienia bezpieczeństwa i jakości dostarczanej wody Spółkę obowiązuje m.in. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Rozporządzenie reguluje takie zagadnienia jak:
1) wymagania dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, w tym wymagania bakteriologiczne, fizykochemiczne oraz organoleptyczne,
2) sposób oceny przydatności wody,
3) minimalną częstotliwość i miejsca pobierania do badania próbek wody,
4) zakres badania jakości wody,
5) program monitoringu jakości wody,
6) sposób nadzoru nad materiałami i wyrobami stosowanymi w procesach uzdatniania i dystrybucji wody,
7) sposób informowania konsumentów o jakości wody,
8) sposób postępowania przed organami Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadku, gdy woda nie spełnia wymagań jakościowych.
Spółka przeprowadza regularne badania próbek wody – kontrolując określone przepisami parametry, a także z częstotliwością zgodną z przepisami i zatwierdzonym przez Sanepid harmonogramem poboru próbek:
a) standardowo: jeden raz w miesiącu w dwóch punktach czerpalnych:
- na Wieży ciśnień oraz studni nr 5, lub
- studni 1 lub 1z oraz studni nr 5,
b) dodatkowo: w sytuacjach prac na sieci wodociągowej lub wystąpienia awarii (włączanie nowo wybudowanego wodociągu do sieci lub wymiany wodociągu po awarii).
Parametry badane w próbkach wody to:
- barwa, mętność, smak i zapach, pH i przewodność elektryczna, zawartość żelaza, parametry mikrobiologiczne: liczba Escherichia coli, liczba bakterii z grupy coli, ogólna liczba mikroorganizmów – monitoring kontrolny,
- parametry jak wyżej wraz z zawartością metali ciężkich i substancji organicznych – monitoring przeglądowy (2 razy w roku).